ZANIM ZACZNIESZ

Zabezpieczenie domu

Zabezpieczenie domu przed wodą gruntową oraz szkodami górniczymi – budowa domów na Śląsku

  • Piwnice oraz ściany fundamentowe domów należy odpowiednio zabezpieczać przed niekorzystnym działaniem wód gruntowych. Rodzaj izolacji dobiera się pod względem warunków gruntowych panujących w miejscu posadowienia fundamentów budynku.
  • Gotowe projekty domów jednorodzinnych należy odpowiednio dostosować do tych warunków. Kolejnym elementem, który powinien zostać uwzględniony w zakresie prac projektowych to niekorzystna działalność górnicza w postaci występowania szkód górniczych. Budowa domów Katowice, a przede wszystkim w obrębie woj. Śląskiego, czyli w rejonie działania szkód górniczych, wiąże się z narażeniem konstrukcji domu na dodatkowe obciążenia wynikłe z niszczącej działalności w/w szkód. Należy, więc uwzględnić ich niszczący wpływ na fundamenty domu a co za tym idzie jego pozostałą konstrukcję. Adaptacja projektu polega m.in. na doborze odpowiedniej izolacji podziemnych kondygnacji budynków, narażonych na działanie wody gruntowej oraz uwzględnieniu niekorzystnego wpływu szkód górniczych na konstrukcję fundamentów domu jednorodzinnego.
  • W przypadku dobierania odpowiedniej izolacji bardzo istotne jest określenie maksymalnego poziomu wody gruntowej, a także możliwości jego wahania. W przypadku wykonywania fundamentów może okazać się, że posadowienie znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej i w konsekwencji wymaga to zastosowania odwodnienia lub wprowadzenie zmian w projekcie dotyczących zmiany wykonania odpowiednio przystosowanej izolacji do warunków panujących w gruncie.
  • Odpowiednio wcześnie wykonane badania gruntu określą maksymalny poziom występowania wód gruntowych.
  • Należy pamiętać, iż badania gruntowe nie powinny być przeprowadzane tylko w okresie suchym i bezdeszczowym, tj. latem, czy wczesną jesienią, ponieważ w tych okresach może nie występować woda gruntowa. Sytuacja ta może się zmienić w czasie intensywnych opadów lub wiosennych roztopów.
  • Dlatego też podziemne kondygnacje należy zabezpieczyć przed okresowo występującą wodą gruntową. W takiej sytuacji wystarczający może okazać się drenaż opaskowy.

Chcesz kupić działkę? Najpierw zbadaj grunt! Czy na pewno występują grunty budowlane…

  • Dodatkowe koszty związane z wykonaniem badań geotechnicznych to koszty, które musi ponieść świadomy Inwestor już przed zakupem działki. W tym przypadku konsekwencje zakupu działki o gruncie niebudowlanym, ewentualnie późniejsze osuwanie się budynku, pękanie konstrukcji domu, a nawet katastrofa budowlana są w tym przypadku znacznie kosztowniejsze.

Poradnik - zobacz pozostałe zagadnienia:

  1. Budowa domów jednorodzinnych
  2. Budowa domów - proces budowlany

Budowa domów na terenie miast: Katowice, Chorzów, Bytom, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Bielsko-Biała, Tychy, Siemianowice Śląskie, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Czeladź, Zabrze, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Żory i inne.

© 2010 - 2017      Lista katalogów   
PABUD pro
41-500 Chorzów, ul. Chopina 5/8